Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-P82B96DR
Texas Instruments P82B96DR
| Part Number: | Texas Instruments P82B96DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-P82B96DR |
| Qty Available: | |
| Description: | 2-bit bidirectional 2- to 15-V 400-kHz I2C/SMBus buffer/cable extender 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-P82B96DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2-bit bidirectional 2- to 15-V 400-kHz I2C/SMBus buffer/cable extender 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | -300 mV |
| Nominal Supply Current | 900 µA |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Current | 4 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 5 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments P82B96DR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






