Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA686U-2K5
Texas Instruments OPA686U/2K5
| Part Number: | Texas Instruments OPA686U/2K5 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA686U-2K5 |
| Qty Available: | |
| Description: | SpeedPlus(TM) Wideband, Low Noise, Voltage Feedback Operational Amplifier 8-SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA686U-2K5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SpeedPlus(TM) Wideband, Low Noise, Voltage Feedback Operational Amplifier 8-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Gain Bandwidth Product | 1.6 GHz |
| Input Bias Current | 10 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 350 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 12.4 mA |
| Output Current per Channel | 80 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Slew Rate | 600 V/µs |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA686U/2K5
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the type of amplifier?
What is the package type and number of pins?
What is the gain bandwidth product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
