Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA686U
Texas Instruments OPA686U
| Part Number: | Texas Instruments OPA686U |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA686U |
| Qty Available: | |
| Description: | SpeedPlus(TM) Wideband, Low Noise, Voltage Feedback Operational Amplifier 8-SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA686U Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SpeedPlus(TM) Wideband, Low Noise, Voltage Feedback Operational Amplifier 8-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain Bandwidth Product | 1.6 GHz |
| Input Bias Current | 10 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 350 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 12.4 mA |
| Output Current per Channel | 80 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70 dB |
| Slew Rate | 600 V/µs |
| Voltage Gain | 80 dB |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA686U
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any compliance statements for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

