Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA686N-250
Texas Instruments OPA686N/250
| Part Number: | Texas Instruments OPA686N/250 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA686N-250 |
| Qty Available: | |
| Description: | SpeedPlus(TM) Wideband, Low Noise, Voltage Feedback Operational Amplifier 5-SOT-23 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA686N-250 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SpeedPlus(TM) Wideband, Low Noise, Voltage Feedback Operational Amplifier 5-SOT-23
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23-5 |
| Mount | Surface Mount |
| Gain Bandwidth Product | 1.6 GHz |
| Input Bias Current | 10 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 350 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 12.4 mA |
| Output Current per Channel | 80 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Slew Rate | 600 V/µs |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA686N/250
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What category does this product belong to?
What is the brand of this product?
What is the technical specification of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

