Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA685U-2K5
Texas Instruments OPA685U/2K5
| Part Number: | Texas Instruments OPA685U/2K5 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA685U-2K5 |
| Qty Available: | |
| Description: | SpeedPlus(TM) Ultra-Wideband, Current-Feedback Operational Amplifier With Disable 8-SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA685U-2K5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SpeedPlus(TM) Ultra-Wideband, Current-Feedback Operational Amplifier With Disable 8-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| -3db Bandwidth | 1.2 GHz |
| Input Bias Current | 56 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.7 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 12.9 mA |
| Output Current per Channel | 130 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Slew Rate | 4200 V/µs |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA685U/2K5
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the -3db bandwidth of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.