Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA685U
Texas Instruments OPA685U
| Part Number: | Texas Instruments OPA685U |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA685U |
| Qty Available: | |
| Description: | SpeedPlus(TM) Ultra-Wideband, Current-Feedback Operational Amplifier With Disable 8-SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA685U Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SpeedPlus(TM) Ultra-Wideband, Current-Feedback Operational Amplifier With Disable 8-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| -3db Bandwidth | 1.2 GHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 48 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Input Bias Current | 110 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 12.9 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current per Channel | 130 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 51 dB |
| Slew Rate | 1900 V/µs |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA685U
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the lead-free classification of this product?
What is the operating temperature range of this product?
How many channels does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


