Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA685N-250
Texas Instruments OPA685N/250
| Part Number: | Texas Instruments OPA685N/250 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA685N-250 |
| Qty Available: | |
| Description: | SpeedPlus(TM) Ultra-Wideband, Current-Feedback Operational Amplifier With Disable 6-SOT-23 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA685N-250 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SpeedPlus(TM) Ultra-Wideband, Current-Feedback Operational Amplifier With Disable 6-SOT-23
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23-6 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| -3db Bandwidth | 1.2 GHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 48 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Input Bias Current | 56 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.7 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 12.9 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current per Channel | 130 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 51 dB |
| Slew Rate | 4200 V/µs |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA685N/250
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the -3db bandwidth of the product?
What is the input offset voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.