Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA684ID
Texas Instruments OPA684ID
| Part Number: | Texas Instruments OPA684ID |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA684ID |
| Qty Available: | |
| Description: | Low-Power, Current Feedback Operational Amplifier With Disable 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA684ID Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Low-Power, Current Feedback Operational Amplifier With Disable 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673 mg |
| -3db Bandwidth | 210 MHz |
| Bandwidth | 210 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 52 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.9 GHz |
| Input Bias Current | 13 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| Max I/O Voltage | 3.5 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 1.55 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 1.7 mA |
| Output Current per Channel | 160 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Settling Time | 11 ns |
| Slew Rate | 820 V/µs |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA684ID
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








