Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA682U
Texas Instruments OPA682U
| Part Number: | Texas Instruments OPA682U |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA682U |
| Qty Available: | |
| Description: | SpeedPlus(TM) Wideband, Fixed Gain Buffer Amplifier With Disable 8-SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA682U Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SpeedPlus(TM) Wideband, Fixed Gain Buffer Amplifier With Disable 8-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Input Bias Current | 65 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 50 dB |
| Slew Rate | 830 V/µs |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA682U
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the amplifier?
Are there any compliance statements for this product?
Where can I find datasheets and manufacturer documentation for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
