Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA445ADDAG4
Texas Instruments OPA445ADDAG4
| Part Number: | Texas Instruments OPA445ADDAG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA445ADDAG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | High Voltage FET-Input Operational Amplifier 8-SO PowerPAD -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA445ADDAG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High Voltage FET-Input Operational Amplifier 8-SO PowerPAD -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 2 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Gain Bandwidth Product | 2 MHz |
| Input Bias Current | 100 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 45 V |
| Max I/O Voltage | 5 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Dual Supply Voltage | 10 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 2 MHz |
| Nominal Supply Current | 4.7 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 4.2 mA |
| Operating Supply Voltage | 45 V |
| Output Current | 15 mA |
| Output Current per Channel | 15 mA |
| Slew Rate | 15 V/µs |
| Voltage Gain | 110 dB |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA445ADDAG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the gain bandwidth product of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


