Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA4243EA-250E4
Texas Instruments OPA4243EA/250E4
| Part Number: | Texas Instruments OPA4243EA/250E4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA4243EA-250E4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad Operational Amplifier MicroPower, Single-Supply 14-TSSOP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA4243EA-250E4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad Operational Amplifier MicroPower, Single-Supply 14-TSSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 430 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 82 dB |
| Gain Bandwidth Product | 430 kHz |
| Input Bias Current | 25 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 5 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.1 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.2 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 430 kHz |
| Nominal Supply Current | 240 µA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Packaging | Tape & Reel |
| Slew Rate | 0.1 V/µs |
| Voltage Gain | 104 dB |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA4243EA/250E4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
How many pins does this product have?
What is the gain bandwidth product of this amplifier?
What is the minimum and maximum supply voltage for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
