Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA4234UA-2K5G4
Texas Instruments OPA4234UA/2K5G4
| Part Number: | Texas Instruments OPA4234UA/2K5G4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA4234UA-2K5G4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad, 1.8V, 35µA/ amp, microPower, Precision, Zero Drift CMOS Op Amp 14-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA4234UA-2K5G4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad, 1.8V, 35µA/ amp, microPower, Precision, Zero Drift CMOS Op Amp 14-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 350 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 86 dB |
| Gain Bandwidth Product | 350 kHz |
| Input Bias Current | 50 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 250 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 250 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 350 kHz |
| Nominal Supply Current | 1.4 mA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 110.46 dB |
| Slew Rate | 0.2 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA4234UA/2K5G4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Is the product lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


