Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA4234U-2K5E4
Texas Instruments OPA4234U/2K5E4
| Part Number: | Texas Instruments OPA4234U/2K5E4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA4234U-2K5E4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Low Power, Precision Single-Supply Operational Amplifiers 14-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA4234U-2K5E4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Low Power, Precision Single-Supply Operational Amplifiers 14-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 14 |
| Common Mode Rejection Ratio | 86 dB |
| Gain Bandwidth Product | 350 kHz |
| Input Bias Current | 50 nA |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 250 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 350 kHz |
| Number of Channels | 4 |
| Packaging | Tape & Reel |
| Slew Rate | 0.2 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA4234U/2K5E4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the voltage gain of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
