Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA354AIDBVR
Texas Instruments OPA354AIDBVR
| Part Number: | Texas Instruments OPA354AIDBVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA354AIDBVR |
| Qty Available: | |
| Description: | 250MHz, Rail-to-Rail I/O, CMOS Single Operational Amplifier 5-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA354AIDBVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
250MHz, Rail-to-Rail I/O, CMOS Single Operational Amplifier 5-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 17.491656 mg |
| -3db Bandwidth | 250 MHz |
| Bandwidth | 100 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 56 dB |
| Gain Bandwidth Product | 100 MHz |
| Input Bias Current | 50 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 8 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75 V |
| Max I/O Voltage | 8 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 6 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 4.9 mA |
| Output Current per Channel | 100 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 73.98 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Settling Time | 30 ns |
| Slew Rate | 150 V/µs |
| Voltage Gain | 110 dB |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA354AIDBVR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments OPA354AIDBVR?
What is the package type of Texas Instruments OPA354AIDBVR?
What is the operating temperature range of Texas Instruments OPA354AIDBVR?
What is the power supply voltage range of Texas Instruments OPA354AIDBVR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




