Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA348AIDCKR
Texas Instruments OPA348AIDCKR
| Part Number: | Texas Instruments OPA348AIDCKR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA348AIDCKR |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp, Cmos, 1MHZ, 0.5V/S, SC-70-5; No.; Msl: Msl 1 - Illimité; Svhc: No Svhc (15-JAN-2019) |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA348AIDCKR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp, Cmos, 1MHZ, 0.5V/S, SC-70-5; No.; Msl: Msl 1 - Illimité; Svhc: No Svhc (15-JAN-2019)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 5 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max I/O Voltage | 5 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Nominal Supply Current | 65 µA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 45 µA |
| Output Current per Channel | 10 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 84.44 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.5 V/µs |
| Voltage Gain | 108 dB |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
| Case/Package | SC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 5 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max I/O Voltage | 5 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Nominal Supply Current | 65 µA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 45 µA |
| Output Current per Channel | 10 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 84.44 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.5 V/µs |
| Voltage Gain | 108 dB |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA348AIDCKR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for Texas Instruments OPA348AIDCKR?
What is the package type of Texas Instruments OPA348AIDCKR?
What is the power supply rejection ratio (PSRR) of Texas Instruments OPA348AIDCKR?
What is the minimum supply voltage for Texas Instruments OPA348AIDCKR?
What is the equivalent part number for Texas Instruments OPA348AIDCKR?
What is the maximum operating temperature for Texas Instruments OPA348AIDCKR?
What is the power supply rejection ratio (PSRR) for Texas Instruments OPA348AIDCKR?
What is the input offset voltage (Vos) for Texas Instruments OPA348AIDCKR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.













