Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA348AIDBVR
Texas Instruments OPA348AIDBVR
| Part Number: | Texas Instruments OPA348AIDBVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA348AIDBVR |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single Low Power Amplifier R-R I/O 5.5V 5-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA348AIDBVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single Low Power Amplifier R-R I/O 5.5V 5-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 5 |
| Ambient Temperature Range High | 150 °C |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 500 fA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Max I/O Voltage | 5 mV |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.1 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Nominal Supply Current | 45 µA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 45 µA |
| Output Current per Channel | 10 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 84.44 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.5 V/µs |
| Voltage Gain | 108 dB |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA348AIDBVR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the package type of the amplifier?
What is the power supply voltage range for the amplifier?
What is the gain bandwidth product of the amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











