Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA333AMDCKREP
Texas Instruments OPA333AMDCKREP
| Part Number: | Texas Instruments OPA333AMDCKREP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA333AMDCKREP |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single Zero Drift Amplifier R-R I/O 5.5V 5-Pin SC-70 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA333AMDCKREP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single Zero Drift Amplifier R-R I/O 5.5V 5-Pin SC-70 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Number of Pins | 5 |
| Common Mode Rejection Ratio | 102 dB |
| Gain Bandwidth Product | 350 kHz |
| Input Bias Current | 200 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 10 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 900 mV |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 350 kHz |
| Nominal Supply Current | 25 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 17 µA |
| Operating Supply Voltage | 2.75 V |
| Output Current | 5 mA |
| Output Current per Channel | 5 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Slew Rate | 0.16 V/µs |
| Voltage Gain | 130 dB |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA333AMDCKREP
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
How many pins does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



