Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA333AMDBVREP
Texas Instruments OPA333AMDBVREP
| Part Number: | Texas Instruments OPA333AMDBVREP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA333AMDBVREP |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single Zero Drift Amplifier R-R I/O 5.5V 5-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA333AMDBVREP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single Zero Drift Amplifier R-R I/O 5.5V 5-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Number of Pins | 5 |
| Common Mode Rejection Ratio | 102 dB |
| Gain Bandwidth Product | 350 kHz |
| Input Bias Current | 200 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 10 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 900 mV |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 350 kHz |
| Nominal Supply Current | 25 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 17 µA |
| Operating Supply Voltage | 2.75 V |
| Output Current | 5 mA |
| Output Current per Channel | 5 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.16 V/µs |
| Voltage Gain | 130 dB |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA333AMDBVREP
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the voltage range for this amplifier?
How many pins does this amplifier have?
What is the temperature range for this amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




