Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA333AIDBVR
Texas Instruments OPA333AIDBVR
| Part Number: | Texas Instruments OPA333AIDBVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA333AIDBVR |
| Qty Available: | |
| Description: | Micropower, 1.8-V, 17-µA zero-drift CMOS precision operational amplifier. 5-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA333AIDBVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Micropower, 1.8-V, 17-µA zero-drift CMOS precision operational amplifier. 5-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 5 |
| Ambient Temperature Range High | 150 °C |
| Bandwidth | 350 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 106 dB |
| Gain Bandwidth Product | 350 kHz |
| Input Bias Current | 70 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75 V |
| Max I/O Voltage | 10 µV |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 900 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Supply Current | 17 µA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 17 µA |
| Operating Supply Voltage | 2.75 V |
| Output Current | 5 mA |
| Output Current per Channel | 5 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 120 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.16 V/µs |
| Voltage Gain | 130 dB |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA333AIDBVR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for the product?
What is the voltage range for the product?
How many pins does the product have?
What is the maximum operating temperature for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






