Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA320AIDBVR
Texas Instruments OPA320AIDBVR
| Part Number: | Texas Instruments OPA320AIDBVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA320AIDBVR |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single Precision Amplifier R-R I/O ±2.75V/5.5V 5-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA320AIDBVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single Precision Amplifier R-R I/O ±2.75V/5.5V 5-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 5 |
| Bandwidth | 20 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Gain Bandwidth Product | 20 MHz |
| Input Bias Current | 900 fA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 150 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75 V |
| Max I/O Voltage | 150 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 900 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Supply Current | 1.45 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 1.5 mA |
| Operating Supply Voltage | 2.75 V |
| Output Current | 65 mA |
| Output Current per Channel | 65 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 106.02 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 10 V/µs |
| Voltage Gain | 132 dB |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA320AIDBVR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the voltage range for this amplifier?
What is the package type for this amplifier?
What is the power supply rejection ratio for this amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




