Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA277UA-2K5
Texas Instruments OPA277UA/2K5
| Part Number: | Texas Instruments OPA277UA/2K5 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA277UA-2K5 |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, 36-V, 10µV offset, 0.1µV/˚C drift, bipolar, operational amplifier 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA277UA-2K5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, 36-V, 10µV offset, 0.1µV/˚C drift, bipolar, operational amplifier 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 115 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 2.8 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 50 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 50 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Nominal Supply Current | 825 µA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 790 µA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current per Channel | 35 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.8 V/µs |
| Voltage Gain | 140 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 115 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 2.8 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 50 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 50 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Nominal Supply Current | 825 µA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 790 µA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current per Channel | 35 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.8 V/µs |
| Voltage Gain | 140 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA277UA/2K5
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
What is the product name and description?
What is the price of the product?
How many pins does the Texas Instruments OPA277UA/2K5 have?
What is the maximum operating temperature of the Texas Instruments OPA277UA/2K5?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










