Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2727AIDRBRG4
Texas Instruments OPA2727AIDRBRG4
| Part Number: | Texas Instruments OPA2727AIDRBRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2727AIDRBRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | e-trim20MHz, High Precision CMOS Operational Amplifier 8-SON -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2727AIDRBRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
e-trim20MHz, High Precision CMOS Operational Amplifier 8-SON -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 20 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 86 dB |
| Gain Bandwidth Product | 20 MHz |
| Input Bias Current | 500 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 15 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| Max I/O Voltage | 150 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 20 MHz |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Current | 4.3 mA |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Output Current | 40 mA |
| Output Current per Channel | 40 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Slew Rate | 30 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA2727AIDRBRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the product's technical specification?
What is the compliance status of the product?
Are there any alternate parts available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
