Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2727AIDRBR
Texas Instruments OPA2727AIDRBR
| Part Number: | Texas Instruments OPA2727AIDRBR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2727AIDRBR |
| Qty Available: | |
| Description: | e-trim™20MHz, High Precision CMOS Operational Amplifier 8-SON -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2727AIDRBR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
e-trim™20MHz, High Precision CMOS Operational Amplifier 8-SON -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 20 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 86 dB |
| Gain Bandwidth Product | 20 MHz |
| Input Bias Current | 500 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 150 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| Max I/O Voltage | 150 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 20 MHz |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 4.3 mA |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Output Current per Channel | 40 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 90.46 dB |
| Slew Rate | 30 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 1 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 880 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA2727AIDRBR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





