Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2727AIDG4
Texas Instruments OPA2727AIDG4
| Part Number: | Texas Instruments OPA2727AIDG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2727AIDG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | e-trim20MHz, High Precision CMOS Operational Amplifier 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2727AIDG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
e-trim20MHz, High Precision CMOS Operational Amplifier 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 20 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 86 dB |
| Gain Bandwidth Product | 20 MHz |
| Input Bias Current | 500 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 15 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| Max I/O Voltage | 150 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 20 MHz |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Current | 4.3 mA |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Output Current per Channel | 40 mA |
| Slew Rate | 30 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA2727AIDG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and temperature range of the product?
What is the gain bandwidth product and slew rate of the product?
What is the common mode rejection ratio and input offset voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.