Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2677U
Texas Instruments OPA2677U
| Part Number: | Texas Instruments OPA2677U |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2677U |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier, Dual, 220 Mhz, 2, 1800 V/ S, 2.5V To 6V, Soic, 8 Rohs Compliant: Yes |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2677U Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier, Dual, 220 Mhz, 2, 1800 V/ S, 2.5V To 6V, Soic, 8 Rohs Compliant: Yes
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673 mg |
| -3db Bandwidth | 250 MHz |
| Bandwidth | 220 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 49 dB |
| Dual Supply Voltage | 6 V |
| Gain Bandwidth Product | 2 GHz |
| Input Bias Current | 35 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 6.3 V |
| Max I/O Voltage | 5.5 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 18.6 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 18 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current per Channel | 500 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 52 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1800 V/µs |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA2677U
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of this product?
What is the type of this product?
What is the part number of this product?
Is this product RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








