Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2365AQDRQ1
Texas Instruments OPA2365AQDRQ1
| Part Number: | Texas Instruments OPA2365AQDRQ1 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2365AQDRQ1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Dual Low Offset Voltage Amplifier R-R I/O 5.5V Automotive 8-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2365AQDRQ1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Dual Low Offset Voltage Amplifier R-R I/O 5.5V Automotive 8-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Gain Bandwidth Product | 50 MHz |
| Input Bias Current | 200 fA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 200 µV |
| Max I/O Voltage | 200 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.2 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 50 MHz |
| Nominal Supply Current | 5 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 4.6 mA |
| Output Current | 65 mA |
| Output Current per Channel | 65 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 100 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 25 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Gain Bandwidth Product | 50 MHz |
| Input Bias Current | 200 fA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 200 µV |
| Max I/O Voltage | 200 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.2 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 50 MHz |
| Nominal Supply Current | 5 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 4.6 mA |
| Output Current | 65 mA |
| Output Current per Channel | 65 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 100 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 25 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA2365AQDRQ1
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the voltage range for this product?
How many pins does this product have?
What is the product name and its function?
What is the voltage range for this amplifier?
How many channels does this amplifier have?
What is the maximum operating temperature for this amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



