Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2365AIDR
Texas Instruments OPA2365AIDR
| Part Number: | Texas Instruments OPA2365AIDR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2365AIDR |
| Qty Available: | |
| Description: | 2.2V, 50MHz, Low-Noise Single-Supply Rail-to-Rail Operational Amplifiers 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2365AIDR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2.2V, 50MHz, Low-Noise Single-Supply Rail-to-Rail Operational Amplifiers 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Ambient Temperature Range High | 150 °C |
| Bandwidth | 50 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Gain Bandwidth Product | 50 MHz |
| Input Bias Current | 200 fA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 100 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75 V |
| Max I/O Voltage | 200 µV |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.1 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.2 V |
| Nominal Supply Current | 5 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 4.6 mA |
| Output Current | 65 mA |
| Output Current per Channel | 65 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 100 dB |
| Response Time | 300 ns |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 25 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA2365AIDR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range for this product?
What is the package type for this product?
What is the maximum operating temperature for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








