Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2348AIDCNR
Texas Instruments OPA2348AIDCNR
| Part Number: | Texas Instruments OPA2348AIDCNR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2348AIDCNR |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Dual Low Power Amplifier R-R I/O 5.5V 8-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2348AIDCNR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Dual Low Power Amplifier R-R I/O 5.5V 8-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max I/O Voltage | 5 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Nominal Supply Current | 65 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 45 µA |
| Output Current | 10 mA |
| Output Current per Channel | 10 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 84.44 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.5 V/µs |
| Voltage Gain | 108 dB |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.1 mm |
| Width | 1.63 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA2348AIDCNR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the supply voltage range of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










