Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2340EA-2K5
Texas Instruments OPA2340EA/2K5
| Part Number: | Texas Instruments OPA2340EA/2K5 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2340EA-2K5 |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual single-supply, rail-to-rail, low power operational amplifier 8-VSSOP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2340EA-2K5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual single-supply, rail-to-rail, low power operational amplifier 8-VSSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 5.5 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Gain Bandwidth Product | 5.5 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500 µV |
| Max I/O Voltage | 500 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 1.9 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 750 µA |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 90.46 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 6 V/µs |
| Voltage Gain | 124 dB |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA2340EA/2K5
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the stock availability of the product?
What is the price of the product?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







