Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2336U
Texas Instruments OPA2336U
| Part Number: | Texas Instruments OPA2336U |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2336U |
| Qty Available: | |
| Description: | Single-Supply, MicroPower CMOS Operational Amplifiers MicroAmplifier Series 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2336U Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single-Supply, MicroPower CMOS Operational Amplifiers MicroAmplifier Series 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 100 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Gain Bandwidth Product | 100 kHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 60 µV |
| Max I/O Voltage | 125 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Nominal Supply Current | 64 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Current | 20 µA |
| Output Current per Channel | 5 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 92.04 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.03 V/µs |
| Voltage Gain | 115 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA2336U
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the power supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








