Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2335AID
Texas Instruments OPA2335AID
| Part Number: | Texas Instruments OPA2335AID |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2335AID |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier, Dual, 2 Mhz, 2, 1.6 V/ S, 1.35V To 2.75V, Soic, 8 Rohs Compliant: Yes |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2335AID Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier, Dual, 2 Mhz, 2, 1.6 V/ S, 1.35V To 2.75V, Soic, 8 Rohs Compliant: Yes
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Number of Terminals | 8 |
| Bandwidth | 2 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 110 dB |
| Gain Bandwidth Product | 2 MHz |
| Input Bias Current | 200 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75 V |
| Max I/O Voltage | 5 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 700 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 570 µA |
| Operating Supply Voltage | 2.75 V |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Packaging | Bulk |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 120 dB |
| Quiescent Current | 320 mA |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1.6 V/µs |
| Voltage Gain | 130 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA2335AID
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the operational amplifier?
What is the package type of the operational amplifier?
What is the bandwidth of the operational amplifier?
Is the operational amplifier RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











