Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2330AIDR
Texas Instruments OPA2330AIDR
| Part Number: | Texas Instruments OPA2330AIDR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2330AIDR |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, 1.8-V, 35-µA, micropower, precision, zero drift CMOS op amp 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2330AIDR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, 1.8-V, 35-µA, micropower, precision, zero drift CMOS op amp 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 350 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Gain Bandwidth Product | 350 kHz |
| Input Bias Current | 500 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 50 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75 V |
| Max I/O Voltage | 50 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 900 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Supply Current | 35 µA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 21 µA |
| Output Current | 5 mA |
| Output Current per Channel | 5 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.16 V/µs |
| Voltage Gain | 115 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA2330AIDR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the power supply voltage range for this op amp?
What is the package type and temperature range of the op amp?
What is the common mode rejection ratio of this op amp?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






