Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2322AQDGKRQ1
Texas Instruments OPA2322AQDGKRQ1
| Part Number: | Texas Instruments OPA2322AQDGKRQ1 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2322AQDGKRQ1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Dual Low Noise Amplifier R-R I/O ±2.75V/5.5V Automotive 8-Pin VSSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2322AQDGKRQ1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Dual Low Noise Amplifier R-R I/O ±2.75V/5.5V Automotive 8-Pin VSSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| Gain Bandwidth Product | 20 MHz |
| Input Bias Current | 200 fA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 900 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Current | 1.5 mA |
| Output Current per Channel | 65 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 100 dB |
| Slew Rate | 10 V/µs |
| Voltage Gain | 130 dB |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA2322AQDGKRQ1
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the type of amplifier?
What is the input voltage range?
What is the package type?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



