Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2277UA-2K5
Texas Instruments OPA2277UA/2K5
| Part Number: | Texas Instruments OPA2277UA/2K5 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2277UA-2K5 |
| Qty Available: | |
| Description: | 10µV, 0.1µV/˚C, High-Precision, Low-Power Operational Amplifier 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2277UA-2K5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
10µV, 0.1µV/˚C, High-Precision, Low-Power Operational Amplifier 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Number of Channels | 2 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.8 V/µs |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Number of Channels | 2 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.8 V/µs |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA2277UA/2K5
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the package type and operating temperature range?
What is the supply voltage range and the number of channels?
What is the gain bandwidth product and the input offset voltage?
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the voltage range of the product?
What is the bandwidth of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












