Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2277U
Texas Instruments OPA2277U
| Part Number: | Texas Instruments OPA2277U |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2277U |
| Qty Available: | |
| Description: | 10µV, 0.1µV/˚C, High-Precision, Low-Power Operational Amplifier 8-SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2277U Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
10µV, 0.1µV/˚C, High-Precision, Low-Power Operational Amplifier 8-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Number of Terminals | 8 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 130 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 1 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 10 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 25 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 825 µA |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Nominal Supply Current | 1.65 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 790 µA |
| Output Current per Channel | 35 mA |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.8 V/µs |
| Voltage Gain | 140 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA2277U
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the input offset voltage of the product?
What is the operating supply current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.















