Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2227UA-2K5
Texas Instruments OPA2227UA/2K5
| Part Number: | Texas Instruments OPA2227UA/2K5 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2227UA-2K5 |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual high precision, low noise operational amplifiers 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2227UA-2K5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual high precision, low noise operational amplifiers 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 8 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 120 dB |
| Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Input Bias Current | 10 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 200 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 200 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Nominal Supply Current | 3.8 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Output Current | 45 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 126.02 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 2.3 V/µs |
| Voltage Gain | 160 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 8 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 120 dB |
| Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Input Bias Current | 10 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 200 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 200 µV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Nominal Supply Current | 3.8 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Output Current | 45 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 126.02 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 2.3 V/µs |
| Voltage Gain | 160 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA2227UA/2K5
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the power supply rejection ratio of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the package type of the product?
What is the product name?
What is the package type of this product?
What is the temperature range for this product?
What is the power supply voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






