Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2210IDGKT
Texas Instruments OPA2210IDGKT
| Part Number: | Texas Instruments OPA2210IDGKT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2210IDGKT |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Dual Precision Amplifier R-R O/P ±18V/36V 8-Pin VSSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2210IDGKT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Dual Precision Amplifier R-R O/P ±18V/36V 8-Pin VSSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Schedule B | 8542330000 |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA2210IDGKT
| Technical Drawing | View & Download Texas-Instruments-OPA2210IDGKT Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the type of product?
What is the operating voltage range?
What is the package type?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


