Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2197IDR
Texas Instruments OPA2197IDR
| Part Number: | Texas Instruments OPA2197IDR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2197IDR |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual 36-V, precision, rail-to-rail input output, low offset voltage op amp 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2197IDR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual 36-V, precision, rail-to-rail input output, low offset voltage op amp 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Bandwidth | 10 MHz |
| Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Input Bias Current | 5 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 25 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 1 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Output Current per Channel | 65 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Slew Rate | 20 V/µs |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA2197IDR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the package type and number of pins?
What is the operating voltage range?
What is the gain bandwidth product and slew rate?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






