Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2196IDGKR
Texas Instruments OPA2196IDGKR
| Part Number: | Texas Instruments OPA2196IDGKR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2196IDGKR |
| Qty Available: | |
| Description: | Low Power Low Offset Voltage Rail-to-Rail Operational Amplifier 36V 8-Pin VSSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2196IDGKR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Low Power Low Offset Voltage Rail-to-Rail Operational Amplifier 36V 8-Pin VSSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 2.2 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 2 |
| Packaging | Cut Tape |
| Slew Rate | 6.5 V/µs |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA2196IDGKR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of product?
What is the voltage range of the operational amplifier?
What is the package type of the operational amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





