Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2192IDR
Texas Instruments OPA2192IDR
| Part Number: | Texas Instruments OPA2192IDR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2192IDR |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Dual Precision Amplifier R-R I/O ¡À18V/36V 8-Pin SOIC T/R / IC OP AMP RRIO E-TRIM 8SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2192IDR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Dual Precision Amplifier R-R I/O ¡À18V/36V 8-Pin SOIC T/R / IC OP AMP RRIO E-TRIM 8SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 10 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Input Bias Current | 5 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Output Current per Channel | 65 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 20 V/µs |
| Voltage Gain | 140 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA2192IDR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price of the product?
How many circuits and channels does the amplifier have?
What is the maximum supply voltage for the amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




