Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2188AID
Texas Instruments OPA2188AID
| Part Number: | Texas Instruments OPA2188AID |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2188AID |
| Qty Available: | |
| Description: | 0.03µV/°C, 6µV Vos, Low Noise, Rail-to-Rail Output, 36V Zero-Drift Operational Amplifier 8-SOIC -40 to 105 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2188AID Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
0.03µV/°C, 6µV Vos, Low Noise, Rail-to-Rail Output, 36V Zero-Drift Operational Amplifier 8-SOIC -40 to 105
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 2 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 120 dB |
| Gain Bandwidth Product | 2 MHz |
| Input Bias Current | 850 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 6 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Max I/O Voltage | 25 µV |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 2 MHz |
| Nominal Supply Current | 475 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 415 µA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current | 18 mA |
| Output Current per Channel | 18 mA |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.8 V/µs |
| Voltage Gain | 136 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA2188AID
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the voltage gain of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







