Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2187IDGKT
Texas Instruments OPA2187IDGKT
| Part Number: | Texas Instruments OPA2187IDGKT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2187IDGKT |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Dual Auto Zero Amplifier R-R O/P ±18V/36V 8-Pin VSSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2187IDGKT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Dual Auto Zero Amplifier R-R O/P ±18V/36V 8-Pin VSSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 2 |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA2187IDGKT
| Technical Drawing | View & Download Texas-Instruments-OPA2187IDGKT Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price of the product?
What is the stock availability of the product?
What is the package type and pin count of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



