Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2187IDGKR
Texas Instruments OPA2187IDGKR
| Part Number: | Texas Instruments OPA2187IDGKR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2187IDGKR |
| Qty Available: | |
| Description: | Drift, Low Power, Rail-to-Rail Output 36-V Operational Amplifiers Zero-Drift Series |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2187IDGKR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Drift, Low Power, Rail-to-Rail Output 36-V Operational Amplifiers Zero-Drift Series
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 550 kHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 2 |
| Packaging | Cut Tape |
| Slew Rate | 0.2 V/µs |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA2187IDGKR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the name of the product?
What is the main feature of the OPA2187IDGKR?
What is the operating temperature range of the OPA2187IDGKR?
Is the OPA2187IDGKR compliant with RoHS regulations?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




