Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2180IDR
Texas Instruments OPA2180IDR
| Part Number: | Texas Instruments OPA2180IDR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2180IDR |
| Qty Available: | |
| Description: | 0.1 uV/°C DRIFT, Low Noise, Rail-to-Rail Output, 36V Zero-Drift Op Amp 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2180IDR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
0.1 uV/°C DRIFT, Low Noise, Rail-to-Rail Output, 36V Zero-Drift Op Amp 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 2 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 104 dB |
| Gain Bandwidth Product | 2 MHz |
| Input Bias Current | 1 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 15 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 75 µV |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 2 MHz |
| Nominal Supply Current | 535 µA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 450 µA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current | 18 mA |
| Output Current per Channel | 18 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 140 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.8 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA2180IDR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the price of this product?
What is the operating temperature range for this product?
How many pins does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




