Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2170AID
Texas Instruments OPA2170AID
| Part Number: | Texas Instruments OPA2170AID |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2170AID |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, 36-V, 1.2-MHz, low-power operational amplifier 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA2170AID Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, 36-V, 1.2-MHz, low-power operational amplifier 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1.2 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 104 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.2 MHz |
| Input Bias Current | 15 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.8 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Max I/O Voltage | 1.8 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1.2 MHz |
| Nominal Supply Current | 110 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 110 µA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current | 17 mA |
| Output Current per Channel | 20 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 120 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.4 V/µs |
| Voltage Gain | 130 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA2170AID
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the package type and temperature range of the product?
What is the power supply voltage range and supply current of the product?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







