All Parts > Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Texas-Instruments-OPA197IDBVR
Texas Instruments OPA197IDBVR
| Part Number: | Texas Instruments OPA197IDBVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | All Parts > Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Texas-Instruments-OPA197IDBVR |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single Precision Amplifier R-R I/O ±18V/36V 5-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Texas Instruments All Parts > Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Texas-Instruments-OPA197IDBVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single Precision Amplifier R-R I/O ±18V/36V 5-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Input Bias Current | 5 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 25 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Output Current per Channel | 65 mA |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 20 V/µs |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA197IDBVR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
How many pins does the product have?
What is the equivalent part to Texas Instruments OPA197IDBVR?
What is the stability and offset voltage of the J-FET input operational amplifier?
What is the package type and pin count of the OPA197IDBVR?
What is the gain bandwidth product and input bias current of the OPA197IDBVR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


