Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA192IDBVR
Texas Instruments OPA192IDBVR
| Part Number: | Texas Instruments OPA192IDBVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA192IDBVR |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single Precision Amplifier R-R I/O ¡À18V/36V 5-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA192IDBVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single Precision Amplifier R-R I/O ¡À18V/36V 5-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Number of Pins | 5 |
| Bandwidth | 10 MHz |
| Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Input Bias Current | 5 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Output Current per Channel | 65 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 20 V/µs |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA192IDBVR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the number of pins in the product?
What is the operating supply current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





