Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA188AIDGKR
Texas Instruments OPA188AIDGKR
| Part Number: | Texas Instruments OPA188AIDGKR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA188AIDGKR |
| Qty Available: | |
| Description: | Precision, Low-Noise, Rail-to-Rail Output, 36V Zero-Drift Operational Amplifier 8-VSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA188AIDGKR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Precision, Low-Noise, Rail-to-Rail Output, 36V Zero-Drift Operational Amplifier 8-VSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Common Mode Rejection Ratio | 120 dB |
| Gain Bandwidth Product | 2 MHz |
| Input Bias Current | 160 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 6 µV |
| Input Voltage Noise Density | 250 nV/sqrt Hz |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 2 MHz |
| Nominal Supply Current | 450 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 450 µA |
| Output Current per Channel | 18 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Slew Rate | 0.8 V/µs |
| Voltage Gain | 136 dB |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA188AIDGKR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of this product?
What is the common mode rejection ratio of this product?
What is the maximum supply voltage for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



