Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA188AIDBVR
Texas Instruments OPA188AIDBVR
| Part Number: | Texas Instruments OPA188AIDBVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA188AIDBVR |
| Qty Available: | |
| Description: | Precision, Low-Noise, Rail-to-Rail Output, 36V Zero-Drift Operational Amplifier 5-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA188AIDBVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Precision, Low-Noise, Rail-to-Rail Output, 36V Zero-Drift Operational Amplifier 5-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 5 |
| Common Mode Rejection Ratio | 120 dB |
| Gain Bandwidth Product | 2 MHz |
| Input Bias Current | 160 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 6 µV |
| Input Voltage Noise Density | 8.8 nV/sqrt Hz |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 2 MHz |
| Nominal Supply Current | 510 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 450 µA |
| Output Current per Channel | 18 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 142 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.8 V/µs |
| Voltage Gain | 136 dB |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA188AIDBVR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the voltage gain of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




