Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA171AQDBVRQ1
Texas Instruments OPA171AQDBVRQ1
| Part Number: | Texas Instruments OPA171AQDBVRQ1 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA171AQDBVRQ1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Automotive-grade, single, 36-V, 3-MHz, low-power operational amplifier 5-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA171AQDBVRQ1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Automotive-grade, single, 36-V, 3-MHz, low-power operational amplifier 5-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 5 |
| Bandwidth | 3 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Input Bias Current | 15 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 250 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 1.8 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Nominal Supply Current | 475 µA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 475 µA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current | 25 mA |
| Output Current per Channel | 35 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 120 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 1.5 V/µs |
| Voltage Gain | 130 dB |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA171AQDBVRQ1
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of the Texas Instruments OPA171AQDBVRQ1?
What is the bandwidth of the OPA171AQDBVRQ1?
What is the common mode rejection ratio of the OPA171AQDBVRQ1?
What is the power supply rejection ratio of the OPA171AQDBVRQ1?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



